Wycieczki fakultatywne

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem wycieczek fakultatywnych pamiętaj:

 • wyjazd ze mną to nie tylko nudne opisywanie kolejnych punktów na mapie. To opowieści o Albanii z perspektywy Polki mieszkającej tu od 2011 roku. Jest śmiesznie, jest wzruszająco, jest CIEKAWIE!
 • oprowadzanie w języku polskim! Jasno i klarownie 🙂
 • mniejsze grupy – większy komfort zwiedzania. Nie pędzimy, nie „zaliczamy” zabytków, nie musimy się nigdzie spieszyć
 • klimatyzowane i wygodne autobusy oraz busy z lokalnymi kierowcami
 • miejsca zbiórki w pobliżu hoteli – nie trzeba nigdzie specjalnie dojeżdżać
 • autorskie programy – zobaczycie miejsca, o których inni nie wiedzą
 • współpracuję z takimi miejscami jak Bunk’art oraz Muzeum Onufrego w Beracie. Przygotowuję dla nich tłumaczenia oraz mam dostęp do unikatowych materiałów z tych miejsc.
 • wycieczki odbywają się od czerwca do października

WYSTARCZY skontaktować się ze mną drogą mailową moja.albania@gmail.com lub telefoniczną +48 606 268 623 (Polska) lub +355 695 240 673 (Albania). Jestem też na facebooku 🙂

tirana
TIRANA

TIRANA I KRUJA

pierwszą atrakcją miejscowość Kruja. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki. Prowadzi ona również do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii. Po czasie spędzonym w Kruji kierujemy się do stolicy Albanii – Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę Dajti! Atrakcja pozwoli zobaczyć Tiranę z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w 2016 roku otwarty dla turystów! Bunk’art to muzeum komunizmu, a zarazem wycieczka w czasie do czasów Envera Hoxhy! Spacer po centrum zaczynamy w dawnej zamkniętej dzielnicy dygnitarzy komunistycznych. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują się m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się również pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Odwiedzimy również najnowszy punkt na mapie turystycznej Tirany! Znajdujący się w samym centrum BUNK’ART 2!

WIĘCEJ O TIRANIE…

Cena: 35 euro/osoba (+ 600 leków dla chętnych – wjazd na Dajiti)

Bilety wstępu w cenie!

Wyjazd ok 8:00/powrót ok 18:30

ATUTY:

 • b. krótka podróż autokarem
 • spacer po płaskim terenie – zwiedzanie nie jest męczące
 • możliwość zakupu unikatowych pamiątek w Kruji!
 • dużo oryginalnych atrakcji (m.in. Bunk’art, Dajti)

16640709_839696476169817_8136342349721809210_n

TAJEMNICE TIRANY – komunistycznym szlakiem 😉

Chcecie poznać tajemnice Tirany? Do stolicy przejedziemy nie autostradą tylko drogą wiodącą przez Kombinat – dzielnicę, gdzie zobaczymy słynną bramę kombinatu im. Józefa Stalina zbudowaną w latach 50 tych.

Zwiedzanie rozpoczniemy od słynnego komunistycznego, ogromnego bunkra Envera Hodży, który do niedawna był ściśle strzeżoną tajemnicą. W 2016 roku został otwarty dla turystów! Bunk’art to muzeum komunizmu, a zarazem wycieczka w czasie do czasów Envera Hoxhy! W trasie zobaczymy słynne kolorowe bloki oraz dzielnicę Kinostudio, gdzie w czasach Hodży powstało pierwsze albańskie studio filmowe. Spacer po centrum zaczynamy w dawnej zamkniętej dzielnicy dygnitarzy komunistycznych. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują się m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się również pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Odwiedzimy również Dom liści czyli owianą złą sławą siedzibę albańskiej służby bezpieczeństwa. Czas wolny spędzimy na rozrywkowym blloku!

Cena: 25 euro/osoba Bilety wstępu w cenie!

Wyjazd ok 13:00/powrót ok 21:30

ATUTY:

 • b. krótka podróż autokarem
 • spacer po płaskim terenie – zwiedzanie nie jest męczące
 • dużo oryginalnych atrakcji (m.in. Bunk’art, Dom Liści)
 • program jakiego nigdzie nie znajdziecie!
_DSC8769
Berat

MIASTO TYSIĄCA OKIEN (BERAT & winiarnia Cobo)

pierwszym przystankiem jest Berat, czyli słynne „miasto tysiąca okien” znajdujące się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz nazwane miastem muzeum. Berat uważany jest również za jedno z najstarszych miast regionu. Tam zwiedzamy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monasterze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa możemy również znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. Na trasie wspólnego spaceru znajdzie się min. dzielnica Mangalem z zabytkowym meczetem oraz plątaniną kamiennych uliczek. W drodze powrotnej odwiedzamy winiarnię Cobo, gdzie czeka nas degustacja najlepszego albańskiego wina!

WIĘCEJ O BERACIE….

Cena: 35 euro/osoba

Bilety wstępu oraz degustacja w cenie!

Wyjazd ok 8:00 powrót ok 17:00

ATUTY:

 • krótka podróż autokarem
 • miasto z listy UNESCO – dużo unikatowych i ciekawych miejsc do zobaczenia
 • możliwość skosztowania lokalnej kuchni oraz trunków
 • jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Albanii

14813235_715250055293414_990121621_o

PRIZREN

Odkryjmy Kosowo! Już sama trasa do Prizrenu zasługuje na szczególną uwagę. Albania jest połączona z Kosowem autostradą, która przebiega przez piękne górzyste rejony oraz rozlewisko rzeki Fierza. Samo miasto może przywołać skojarzenia z Sarajewem dzięki tureckiej zabudowie oraz wieloetniczności. W Prizrenie okrutna historia odcisnęła piętno na zabytkach, ale sąsiadujące ze sobą cerkwie, kościoły i meczety pokazują wielokulturowe oblicze miasta. Spacer rozpoczynamy od centrum i znajdującego się pod ochroną UNESCO monasteru Bogurodzicy Ljeviskiej, który stanowi perłę sztuki bizantyjskiej. Zobaczymy również zabytkowe meczety, hammam oraz budynek Ligi Prizreńskiej. Zwieńczeniem zwiedzania będzie wejście na twierdzę. Po drodze mijamy pozostałości cerkwi św. Zbawiciela. Z samej twierdzy roztacza się niezapomniany widok na miasto oraz góry Szar Planina. Następnie czas wolny na obiad w jednej z tradycyjnych restauracji znajdującej się przy jednej z malowniczych uliczek. Uwaga dla zakochanych, którzy będą mogli zawiesić kłódkę z dedykacją na Błękitnym Moście Miłości.

WIĘCEJ O PRIZRENIE…

Cena 45 euro/osoba

Biletu wstępu w cenie!

wyjazd ok 7:30/powrót ok 19:00

ATUTY:

 • możliwość zobaczenia Kosowa
 • jedyna taka oferta wśród wycieczek fakultatywnych!
 • przepiękna trasa przejazdu

2

REJS!

Przejazd do Vlory czyli miasta gdzie ogłoszono w 28 listopada 1912 roku niepodległość Albanii. Jest to również jeden z największych kurortów kraju. Najważniejszą częścią wycieczki jest trwający całe popołudnie rejs! Najpierw przepływamy na wyspę Sazan, gdzie po wyjściu na brzeg zwiedzimy bazę wojskową oraz pozostałości po komunistycznym miasteczku. Kolejnym punktem będzie ogromna jaskinia pirata, do której częściowo wpłyniemy. W końcu odpoczynek na rajskiej, dzikiej plaży półwyspu Karaburum. Powrót do portu w godzinach popołudniowych.

Cena: 45 euro/osoba

wyjazd ok 7:30/powrót ok 20:00

ATUTY:

 • REJS! REJS! REJS!
 • spacer po płaskim terenie – zwiedzanie nie jest męczące
 • możliwość plażowania
 • dużo oryginalnych atrakcji (m.in. wyspa Sazan)
13835477_1167812613264364_1553992131_o
foto Krystian Pilawa

JEZIORO OCHRYDZKIE

Trasa wycieczki wiedzie wokół jeziora, dzięki temu będziemy mogli zobaczyć je w pełnej krasie: zarówno od strony albańskiej, jak i macedońskiej. Po przekroczeniu granicy z Macedonią odwiedzimy najpierw Ochrydę. Zwiedzanie zabytkowej części miasta wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe miejskie bramy, cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, starożytny amfiteatr oraz twierdzę Samuela, która góruje majestatycznie nad miastem. Czas wolny na zakupy wyjątkowych „ochrydzkich pereł” i tradycyjnego ajvaru.

 

-wycieczka po polsku z przewodnikiem macedońskim-

Cena 50 euro/osoba

ATUTY:

 • możliwość zobaczenia Macedonii
 • dużo zwiedzania
 • przejazd wzdłuż jeziora Ochrydzkiego

 

ZNIŻKI!

 • ceny dla dzieci do 12 roku życia 50%
 • jeśli namówisz większą liczbę osób na moje wycieczki to możesz liczyć na duży rabat! Napisz do mnie maila i wszystko uzgodnimy!*
 • w przypadku wykupienia więcej niż 3 wycieczek też możesz liczyć na niższe ceny!*

*zniżki dla uczestników pełnopłatnych

WYSTARCZY skontaktować się ze mną drogą mailową moja.albania@gmail.com lub telefoniczną +48 606 268 623 (Polska) lub +355 695 240 673 (Albania). Jestem też na facebooku 🙂