10 powodów żeby odwiedzić Albanię w 2018 roku!

Przełom roku to moment kiedy wiele osób zaczyna planować wakacje! Tekst dla wszystkich, którzy pierwszy raz trafiają na mojego bloga i nie są jeszcze przekonani do wyjazdu do Albanii! Mam nadzieję, że uda mi się Was przekonać 🙂

1. Ceny!

Albania (jeszcze!) jest tania! Od 2011 roku ceny w Albanii podskoczyły, ale jeszcze jest naprawdę fajnie! Albańskie ceny w restauracjach oraz w sklepach nadal są przystępne. Należy pamiętać o tym, że różnią się między regionami oraz kurortami. Zawsze najtaniej będzie „poza szlakiem”, a nad morzem północ jest tańsza od południa. Na pewno sezon w Albanii w 2019 będzie droższy!

2. Jedzenie!

Niekoniecznie hotelowe! Jedzenie w Albanii jest fantastyczne – można rozkoszować się owocami morza oraz rybami nad morzem. Można najeść się koźliny i jagnięciny, która w naszym kraju nie jest taka popularna. Poza tym włoskie pizze i makarony, fantastyczne warzywa, owoce, sery i wiele, wiele więcej! Są też słodkości i dobre wina oraz inne napoje wyskokowe!

IMG_20170524_184921[17884]

3. Plaże!

Albańskie wybrzeże jest bardzo zróżnicowane! Wakacje w Albanii można spędzić nad plażą kamienistą, piaszczystą, szeroką, zatoczkową, adriatycką czy jońską. Na wybrzeżu są duże kurorty jak Durres, Vlora i Saranda Mniejsze: Velipoje, Shengjin czy Himara. Oraz wiele małych miejscowości na riwierze albańskiej oraz wybrzeżu adriatyckim. Niezależnie od tego czy zabieramy ze sobą pięciolatka, który kocha budować zamki z piasku czy uwielbiającego nurkowanie i piwo kumpla. Każdy znajdzie coś dla siebie!

himara_potami

4. Góry!

Ok 75% Albanii to tereny górzyste! Każdy miłośnik aktywnego spędzania czasu oraz wypoczynku na wysokości może być zachwycony! Najpopularniejsze miejscowości to Theth i Valbona, ale góry możemy znaleźć zarówno nad morzem (przełęcz Llogara) jak i w innych częściach kraju!

IMG_20170801_155151

5. Przyroda!

Jeziora, laguny, rzeki, przełęcze, parki narodowe, cuda natury… w Albanii jest wszystko. Możemy podziwiać przepiękne zakątki, bo krajobraz jest bardzo zróżnicowany. Niezależnie od tego czy preferujemy offroad czy spokojną podróż z rodziną możemy liczyć na zapierające dech w piersiach widoki i kontakt z naturą.

6. Albania jest bezpieczna!

Ludzie są bardzo mili i gościnni! Wszelkiego rodzaju wątpliwości czy stereotypy myślę, że już zostały rozwiane! Do Albanii dotarło w 2017 roku ponad 100 tysięcy Polaków i to również jest dowód na to, że Albania to kraj normalny.

blekitne oko

7. Zabytki!

Każdy miłośnik historii znajdzie coś dla siebie. Począwszy od parków archeologicznych (Butrint, Byllis, Apolonia, Finiq), gdzie możemy przenieść się w czasie do czasów iliryjskich, greckich czy rzymskich. Sztuka bizantyjska w cerkwiach oraz muzeach ikon (Berat, Korcza). Turecka architektura w takich miejscach jak Berat czy Gjirokastra! Włoskie smaczki, monumentalne twierdze… aż po czasy komunistyczne i muzea, gdzie możemy się dowiedzieć wiele o czasach dyktatury Hodży (Bunk’art, Dom liści). Zwiedzanie Albanii jest ekscytujące!

_DSC8820

 

8. Dobra zabawa!

Albańczycy kochają się bawić! Od zachodnich nutek po muzykę tradycyjną. Panuje ogólny bałkański luz i ten nastrój wszystkim się udziela. Jeżeli lubimy bałkańskie klimaty i byliśmy w Czarnogórze na pewno Albania nam się spodoba. Jeśli kochamy Grecję to na południu poczujemy greckie klimaty. W Albanii są dyskoteki, koncerty oraz folklorystyczne wieczorki. Są spontaniczne biesiady z lokalsami i eleganckie restauracje z jazzem w tle. Albania to również aktywny wypoczynek czyli raftingi, nurkowanie, morskie przygody!

9. Pogoda!

W Albanii możemy mieć super pogodę od początku kwietnia od końca października. Miesiące wiosenne i jesienne są doskonałe do zwiedzania! Ciepło i jeszcze żar nie leje się z nieba. W sezonie upalnie i idealnie na plażowanie. Chociaż plażowiczów widziałam nawet w październiku! Wyjazd do Albanii możemy zaplanować właściwie przez cały rok.

IMG_20170424_141234

10. Między All inclusive, a dzikością…

W Albanii znajdziemy już hotele z basenami i bufety all inclusive. Możemy spędzić tam wakacje bez ruszania się z plaży i wypoczywać w klimatyzowanym pokoju. Jeśli lubimy miejsca dalekie od klasycznych kurortów, ale zależy nam na zdobyczach cywilizacji możemy wybrać się albo w góry np. do Valbony albo do jednej z miejscowości na Riwierze Albańskiej. Możemy też zupełnie dać się ponieść i wyjechać, gdzie możemy być jednym z naprawdę niewielu turystów.

DSC02588_ok

2 thoughts on “10 powodów żeby odwiedzić Albanię w 2018 roku!

  1. Zabieram sie za czytanie bloga…troszke tego jest ale czy poleca Pan kwatery prywatne czy hotele i jakie miasto aby na pierwszy raz nie zabilo nas cena 2os dorosle 2dzieci

Dodaj komentarz