Tirana i co dalej?

Czasy szczęśliwie się zmieniły i pojawia się coraz więcej lotów do Tirany. Zwłaszcza w okresie letnim można wykorzystać sieć charterów, którymi posługują się duże biura podróży i przylecieć do Albanii. Nawet jeśli przylecimy gdziekolwiek indziej, bardzo często przygodę z Albanią zaczynamy właśnie w stolicy. Dziś będzie dużo rad dla osób, które nagle znajdują się w szalonej, albańskiej rzeczywistości i zaczynają przygodę z tym krajem.

Tekst podzieliłam na rozdziały:

Jak wydostać się z lotniska?

Jak wydostać się z Tirany ?

Co zwiedzić w Tiranie?

Dodatkowo możecie zajrzeć do mojego poprzedniego tekstu o TIRANIE.

JAK WYDOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA?

Jeśli przylecieliśmy do Tirany to na pewno marzymy o przetransportowaniu się gdzieś w okolice centrum. Pierwszą opcją jest taksówka, która niestety kosztuje dużo, bo do centrum zapłacimy ok 15 euro. Nie warto brać pierwszej lepszej spod dworca – jak świat długi i szeroki możemy zostać po prostu przewiezieni do Tirany przez Skopje i zapłacić dużo więcej. Najpopularniejsze korporacje to: 08005555 Merr TAXI oraz City TAXI 069 9999 111

Można dostać się również autobusem, który przyjeżdża na parking pod lotniskiem co 2 godziny i kosztuje 250 leków. Jeśli chcemy dostać się do Durres to musimy przygotować 500 leków na autobus, który odjeżdża w tym samym miejscu. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE.

Pamiętajcie wymieńcie trochę pieniędzy już na lotnisku (10-20 euro wystarczy). Mimo, że w Albanii wszędzie można płacić w euro to pierwsze drobne wydatki, kiedy jeszcze nie oswoiliście się z walutą lepiej mieć trochę leków. Na lotnisku i w  Tiranie oczywiście są i bankomaty i można płacić kartą, ale za busika czy autobus już to nie przejdzie.

W samym centrum miasta jest już dużo hosteli oraz hoteli, więc na pewno znajdziecie nocleg, ale jeśli jesteście o jakiejś zupełnie dzikiej godzinie to możecie podjechać na przykład do Villi Aeroport lub innego hotelu w pobliżu. Cena za pokój to 30 euro wzwyż.

JAK WYDOSTAĆ SIĘ Z TIRANY?

Jeśli planujemy dalszą podróż musimy niestety się skupić. Wydostać z Tirany nie byłoby się tak trudno, gdyby nie fakt, że nie ma ona scentralizowanego dworca autobusowego… W zależności od tego, gdzie chcemy jechać musimy udać się na odpowiedni parking busów i autobusów. Jest to faktycznie kłopotliwe, bo czasem nie chcąc jechać na przykład do Vlory i tak tam pojedziemy, gdyż ktoś nam wmówi, że stamtąd odchodzą autobusy do… Beratu 😉

Istnieją 4 przystanki autobusów „dalekobieżnych”. Ich nazwy są „zwyczajowe” i używane w mowie potocznej częściej niż nazwy ulic 🙂

1.Parking przy „Pallati i sportit”

KIERUNEK: autobusy „międzynarodowe” Kosowo, Macedonia, Czarnogóra

2. Parking przy „ish shkolla e partise”

KIERUNEK: północna część kraju m.in.: Shkodra, Lezha, Peshkopia, Kukes etc

3. Parking „dogana” (przy rondzie z charakterystycznym czarnym orłem)

KIERUNEK: wybrzeże/riwiera/południe m.in. Durres, Gjirokastra, Saranda, Vlora, Himara, Berat, Permet etc

4. Parking przy Qyteti i studentit (przystanek jest 10 minut spacerkiem od placu Matki Teresy):

KIERUNEK: południowy wschód: Korcza, Pogradec, Elbasan etc

WAŻNA INFORMACJA dla jadących na wybrzeże! Autobusy do Sarandy mogą jechać trasą nadmorską i trasą przez Gjirokastrę. Jeśli chcecie dostać się do Dhermi, Himary, Jale etc to musicie wybrać autobus, który ma dopisek BREGDETI lub zapytać kierowcy o konkretną miejscowość.

Jeśli chcemy dostać się do Theth, Valbony albo do Czarnogóry – najpierw powinniśmy wziąć autobus do Szkodry.

MAPKA AUTOBUSY
Na te przystanki dostaniemy się autobusem, który jedzie na UNAZA E RE
AUTOBUSY2
Ten przystanek znajduje się ok. 10 minut spacerkiem od Placu Matki Teresy

CO ZWIEDZIĆ W TIRANIE?

Na pewno polecam klasyczne spacer po samym centrum miasta.

Rozpoczynając od Placu Skanderbega, na którym znajduje się m.in.: pomnik tego bohatera narodowego z 1968 roku, budynek Opery, Muzeum Narodowe ze słynną mozaiką „Shqiperia” na froncie. Koszt biletów do Muzeum to 200 leków (czynne 10:00-17:00 codziennie oprócz poniedziałków, w niedziele 9:00-14:00 )

Kolejne zabytki znajdujące się w okół to Meczet Et’hem Beja oraz Wieża Zegarowa (Kulla e Sahatit), na którą można się wspiąć. Do meczetu nie zawsze wejdziemy: zależy od dnia i godziny, gdyż jest to świątynia, z której korzystają wierni. Na drzwiach jest tabliczka o możliwości zwiedzania codziennie od godziny 10:00. Wstęp jest nieodpłatny. Drogie Panie – jeśli nie macie czym przysłonić włosów czy ramion to przy wejściu możemy pożyczyć chustę.

Najnowszą atrakcją jest Bunk’art 2 znajdujący się w sąsiedztwie budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jest mniejszy niż jego starszy brat Bunk’art 1, ale niezwykle ciekawy, gdyż ekspozycja dotyczy zarówno powstania i historii służb związanych z MSW jak również jest poświęcony ofiarom komunizmu. Bardzo dużo dowiemy się tam o czasach totalitarnych, a zwłaszcza o machinie inwigilacji, internowaniach, więzieniach i obozach pracy oraz o ludziach, którzy przeżyli ten koszmar. Bunk’art 1 i 2 to nie są zwykłe, „nudne” muzea – to miejsca, gdzie spotykamy się z historią najnowszą w sposób niezwykły. Są interaktywne i w obu od czarwca 2017 będą polskie audioguidy! Moim zdaniem „must see” na mapie Tirany. Stolica idzie w tym kierunku – zabytków pokazujących czasy komunistyczne. Są już nawet plany żeby wykorzystać Piramidę oraz dom Hodży. Bunk’art 2 jest czynny codziennie 9:00-19:00.

wp-1490794409259.jpg

Wychodząc z Bunk’artu i mijając żółte budynki, które zostały zaprojektowane przez włoskich architektów w czasach króla Zogu możemy skręcić w lewo i dojść deptakiem (ulica Murat Toptani), gdzie znajdziemy kilka sklepików z pamiątkami, do pozostałości twierdzy (Kalaja). Przed nami wyrośnie również centrum handlowe Toptani (praktycznie rzecz ujmując oprócz zakupów możemy skorzystać tam z toalety). Jeśli przetniemy centrum handlowe i wyjdziemy z niego z drugiej strony możemy skierować nasze kroki na Pazari i ri czyli przepięknie odnowiony targ. Polecam tam małe zakupy (suszona papryka, raki, wino, oliwa z oliwek etc) lub po prostu kawę i obserwowanie ludzi. Znajduje się tam też bardzo znana i dobra restauracja Markata e pershkut.

Centrum handlowe Toptani znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie TID Tower/Hotel Plaza czyli charakterystycznego wieżowca (85 metrów, 24 piętra), u którego stóp odnajdziemy grób Kapllan Pashy. Z tej okolicy dostrzeżemy również Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz instalację poświęconą przyjaźni albańsko – kuwejckiej.

IMG_20170328_114922
Centrum Handlowe TOPTANI, grób Kapllan Pashy oraz fragment TID

MAPKA_TIRANA1

Wracając na główną ulicę zobaczymy obecne w każdym przewodniku socrealistyczne obiekty: Piramida, budynki rządowe, Pałac Kongresowy etc. Z komunistycznych ciekawostek: za Galerią Narodową (zaraz przy deptaku) znajdują się zapomniane pomniki Lenina i Stalina. Przed galerią nowoczesna instalacja „Chmura”, a zaraz obok dawny „hotel szpiegów” czyli zdewastowany hotel Dajiti.

IMG_20160529_125251
Wewnątrz Chmury

Na uwagę na pewno zasługuje instalacja Postblloku czyli zestawione ze sobą symbole komunistyczne: bunkier, podpory z kopalni w Spacu oraz fragment muru berlińskiego. Skręcając tam w ulicę Ismaila Qemalego dojdziemy do znajdującego się na rogu domu Hodży. W ten sposób znajdziemy się na blloku czyli w dawnej dzielnicy dygnitarzy komunistycznych. W prawo, lewo, prosto jest pełno knajpek, barów, restauracji. To miejsce tętni życiem i możemy spędzić tam absolutnie cały dzień na chłonięciu atmosfery miasta.

Jednak chcąc zwiedzać dalej skręćmy w lewo. Dojdziemy do pomnika Chopina. Skręcając w prawo przy pomniku znajdziemy się na placu Matki Teresy otoczonym budynkami uniwersyteckimi. Natomiast idąc dalej prosto możemy odpocząć w parku nad sztucznym jeziorem. Park jest aktualnie zrewitalizowany i pozwala odpocząć od letnich upałów.

MAPKA_TIRANA2

Jeśli przy domu Hodży skręcimy w prawo to idąc ok 5 minut znajdziemy się przy Shtepia me gjithe (Hous of leaves) czyli muzeum służby bezpieczeństwa z czasów komunistycznych. Ciekawe miejsce w stylu Bunk’art.

WSZYSTKIE TRZY KOMUNISTYCZNE MUZEA OPISAŁAM!

WAŻNE INFO dla zmotoryzowanych, ale też dla pilotów wycieczek! Plac Skanderbega JUŻ JEST WYREMONTOWANY (ale oczywiście nadal nie całkowicie) i jest całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego! Został otwarty parking podziemny, ale podobno tylko dla samochodów osobowych. Parkujcie autokarami przynajmniej na razie na placu Matki Teresy i pod Pałacem Kongresowym, albo na ulicy obok restauracji Tajwan. Pojawili się też „parkingowi” czyli oszuści, którzy wmawiają, że parking jest płatny! Nie wierzcie im, nie płaćcie! W razie czego po prostu zawołajcie policjanta, których jest pod dostatkiem w centrum Tirany.

Atrakcje znajdujące się dalej od centrum to: Dajti i Bunk’art 1, do których można podjechać tym samym autobusem. Z placu Skanderbega odjeżdża większość autobusów – te do Bunk’art 1 oznaczone są specjalna tabliczką. Kierunek to KINOSTUDIO. Obie atrakcje są położone przy sąsiadujących ze sobą ulicach.

Na Dajti możemy wjechać (Teleferiku Dajti Express) i oprócz zdjęć panoramy miasta możemy wybrać się na niewielki trekking. Dojedziemy tam również autem, jednak wjazd kolejką ma swoje zalety. Wagoniki są zamknięte i mieści się w nich do 6 osób. Bilet w obie strony kosztuje 800 leków. Godziny otwarcia: 9:00-20:00

14800301_712617268890026_1495581252_o
wjazd na Dajiti

O Bunk’art 1 już pisałam. Koszt wstępu to 500 leków. Godziny otwarcia: 9:00-18:00, dzień wolny to wtorek.

AUTOBUSY W TIRANIE: do centrum powinny mieć napis QENDRA lub TIRANA E RE. Koszt biletu autobusowego to 30-40 leków. BILETY KUPUJEMY OD PANA BILETERA W AUTOBUSIE (nie szukajmy,więc kiosków z biletami).

 

 

20 thoughts on “Tirana i co dalej?

 1. Super wpis – powinnaś pisać dla lonely planet i wikitravel!:) Oczywiście ja jestem mega wdzięczny za rozwikłanie problemu autobusowego, bo odnalezienie autobusu do Sarandy rok temu było prawie ponad nasze siły i prawie się nie udało:) Jeszcze raz wielkie dzięki!!!

 2. Heh powiem Ci że zarówno informacje w moim przewodniku bezdroży jak i na stronie lonely planet są nie aktualne. Q druga rzecz sami Albanczycy nie bardzo się orientuja gdzie jaki autobus szukać 🙂

 3. Czesc Izo, masz moze informacje czy we Vlorze mozna wypozyczyc samochod i jaki to bedzie koszt? Chcemy sie wybrac do Tirany na caly dzien badz dwa, gdy bedziemy we wrzesniu we Vlorze 🙂
  Dzieki za info,
  Pavel 🙂

 4. Hej!
  Czy można gdzieś znaleźć rozkład jazdy z Tirany do Vlory? Cokolwiek bus lub pociąg. W Internecie informacje na ten temat są bardzo ubogie 😦

   1. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
    Wiesz może jeszcze czy w nocy też coś jeździ? przylatujemy koło 2 w nocy i nie wiem czy jest co liczyć na jakiś transport o tej godzinie.

 5. Witam. Bardzo prosze o pomoc. Jak mozna najlatwiej dojechac z lotniska w Tiranie do Velipoja? Dziekuje i pozdrawiam.

  Monika Kowalczyk

  1. Dzien dobry, z lotniska nalezy dojechac na przystanek oznaczony na mapce – tam gdzie kursuja autobusy do Szkodry. Z Tirany mozna spokojnie dostac sie na miejsce 🙂

   1. Jest tez cos bezpośrednio, ale jak coś ze Szkodry juz bardzo blisko i jest duzo busów.

  1. Sklep firmowy jest w centrum Durres niedaleko wieży weneckiej. Natomiast fabryki nie da się indywidualnie zwiedzać.

 6. Witam jak najlepiej i w miarę ekonomicznie dostać się do Golem z lotniska w Tiranie ? Bardzo dużo jest o taxi i ewentualnie autobusach do Durres a mało informacji czy coś bezpośrednio kursuje do Golem. Był bym bardzo wdzięczny za każde info zwłaszcza na temat tzw marszutek etc. i kosztów. Albo komunikacji miejskiej wokół rejonu i hotelów Plazhi Shkëmbi i Kavajës.. Pozdrawiam i dziękuje z góry za każde info..

  1. Odpowiem wyczerpująco na ten komentarz sam sobie bo jestem już po wycieczce do Albanii .. Po pierwsze jak jest na witrynie też ujęte między Lotniskiem w Tiranie a Durres kursuje chyba stale ten sam busik o określonych godzinach . Koszt 600 lek choć nas skasowano 5 euro bo nie mieliśmy lekk i reszty nie dostaliśmy.. z Durres Autobus odjeżdża z przystanku z napisem Durres przez Golem do Plepa .. Koszt około 2 złoty do Durres od osoby czyli 60 lek ..Wchodzisz do autobusu i chodzi taki Pan i sprzedaje bilety.. Są też kontrole ;P wpada kanar.. Acha po drodze wymienia jakieś resorty hoteli i zatrzymuje się ..Myśmy byli Grand Blue Fafa Resort . Autobus staje na stacji nie pamiętam nazwy . I odjazd z tego samego miejsca także odbywa się w stronę Durres jak ktoś będzie wracał na lotnisko.. W Durres z przystanku będą nagabywać taksiarze „norma” nam po kilku odmowach udało się z 20 euro stargować do około 10 euro za 2 osoby , oczywiście jeszcze gościu dokooptował jakąś babinkę i jechaliśmy w trójkę.. Ogólnie jedyny minus Albani to śmietnik w koło Resort mieliśmy fajny inne obok wyglądały jak skansen.. i Ogólne wrażenie że cała Albania jest non stop w remoncie..O lazurowym morzu w Golem z widokówek zapomnijcie..Kolorystyka ciut lepsza niż Bałtyk.. Nie wiem może kilka lat Albania będzie niezłym kierunkiem.. Na hotel nie mogliśmy narzekać , jedzonko pyszne, alkochol na all był do bani, Lepiej kupić w pobliskim sklepie za 20zł (570lek ) 0,7 wiskacza ichniejszego z Colom wchodzi nawet nieźle.. Cóż mogę dodać Albańczycy dobrze się prezentują choć mieliśmy kilka incydentów że nas porobili na kasie ..Trzeba pytac co i po ile..Polecam taki sklepik market w poblizu blue fafa schodkami w dół , ceny zawsze się pokrywały z rzeczywistością a kurs jaki wymieniali to 121 czyli normalny.. Mozna płacić w euro jak i w lekach.. A obok bylem w kantorze to kur był po 109 , Oraz kupywałem łychę na półce cena 550 lek a przy kasie 600 , więc się naciąłem ale nie robiłem dymu.. Tyle z ważniejszych info, następny kierunkiem będzie raczej Cypr..Acha co do lotniska nie ma sensu być wcześniej niż 2h przed odlotem..Myśmy byli o 12 stej bo tak wypadło a wylot 0 18 stej bramki otwierają 2h przed odlotem i ani minuty wcześniej.. Każdy zdąży..

Dodaj komentarz